ד"ר איתי גור אריה: יש עוד קהל מטופלים רחב שיכול להנות מ-NSAIDS ללא חשש , במטופלים מבוגרים ללא התוויות נגד מומלץ לבחור בתכשירים שמעכבים גם את COX-1 וגם את COX-2 (ראיון וידאו)

בראיון שקיימנו עם ד"ר איתי גור אריה, מנהל יח' הכאב בשיבא תל השומר,  עסקנו בסוגיית הבחירה בטיפול בנוגדי דלקות שאינם סטרואידליים (NSAIDS) בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות.


בפתח הריאיון מדגיש ד"ר גור אריה את החשיבות של ההבנה והאבחנה שמדובר בכאב שהוא על רקע דלקתי, אשר במקרים רבים מהווה את המרכיב המרכזי והחשוב ביותר בכאב. ובהתאם לתובנה זו כמובן לכוון את בחירת הטיפול, כאשר הורדת הדלקת גורמת גם להפחתת הכאב.


ד"ר גור אריה מדגיש את העובדה שדלקת היא תהליך המשכי ומתגבר המתחיל בשחרור של חומרים דלקתיים בשל טריגר כלשהו. לכן טיפול אנטי-דלקתי מוקדם ככל הניתן עשוי להאט ולהגביל את התפתחות הדלקת.


לאחר שנעשתה אבחנה שמדובר בכאב דלקתי, השאלה היא מהו נוגד הדלקות המתאים. החשש הגדול ביותר כיום הוא מפני סיכון קרדיווסקולרי. באוכלוסיות שלהם גורמי סיכון קרדיווסקולרים יש לקחת אותם בחשבון לצורך בחירת הטיפול. בחולים בסיכון קרדיווסקולרי גבוה ד"ר גור אריה ממליץ להיזהר במתן תרופות ממשפחת ה-NSAIDS . עם זאת הוא מדגיש שיש עדיין קהל מטופלים רחב שיכול ליהנות מהטיפול ב-NSAIDS .  דגש מיוחד נותן ד"ר גור אריה הוא לתפקוד הכלייתי וגיל המטופל ובאנשים מבוגרים הוא מציע לבחון את התפקוד הכלייתי במועמדים לטיפול.


לאחר שנבחנו הפרמטרים הרלבנטיים של המטופלים המתאימים מנתח ד"ר גור אריה את האפשרויות של מעכבי COX-1  ו-COX-2 .


למשל במטופל צעיר עם כאב דלקתי שגורם הסיכון שלו המרכזי שלו הוא גסטרואינטנסיאלי יהיה כנראה עדיף לטפל במעכב COX-2 . באדם צעיר ללא גורמי סיכון אין מניעה לדעת ד"ר גור אריה לטפל גם במעכב COX-1.


למטופלים מבוגרים שאין להם התווית נגד לקבלת NSAIDS , אך קיים חשש לאפשרות של פגיעה במערכת הקרישה והטסיות נראה  לדעת ד"ר גור אריה שהתרופות החוסמות גם COX-1 וגם COX-2  יהיו המתאימות ביותר. 


גם לפרמטר של זמן הפינוי מהפלסמה יש חשיבות רבה, מסביר ד"ר גור אריה, ובחולים מבוגרים ובסיכון קרדיווסקולרי גבוה יותר זמן פינוי מהיר יותר יהיה קשור לסיכון קרדיווסקולרי נמוך יותר.  כנ"ל גם לגבי    תרופות שהפרמקוקינטיקה שלהן אינה מושפעת מהגיל – גם תרופות כאלה יש לדעת ד"ר גור אריה להעדיף בחולים המבוגרים יותר.


בסיום הריאיון הסביר ד"ר גור אריה כי לרופאי המשפחה יש כיום כלים ואמצעים תרופתיים מלאים לטפל בכאבים דלקתיים ואחרים, ובעניין הזה קיים שיתוף פעולה הדוק בין האגודה לכאב משתפת לאיגוד לרופאי משפחה בכל מה שקשור להדרכות ותמיכה, כך שהמסר של ד"ר גור אריה לרופאי הקהילה הוא שההפניה למרפאות כאב, שהעומס הרב עליהן מוכר וידוע, צריכה להיעשות רק באותם מקרים יוצאים מן הכלל שהטיפולים הזמינים בקהילה לא נתנו מענה.


לצפייה בראיון המצולם הקליקו כאן


הראיון הופק בחסות בלתי תלויה של חברת כצט משווקת קספו

כתיבת תגובה