הרפואה בראי ההיסטוריה. – Averroes/ פרופ' זרם פריאר


Averroes – בין הרופאים האחרונים המיצגים את התקופה הערבית.  Averroes נולד בעיר קורדובה בשנת  1126.  הרמב"ם נולד באותה העיר תשע שנים מאוחר יותר. Averroes  חי רוב ימיו  בעיר Seville


 


ספריו של  Averroes  לא השתמרו בשפה הערבית, בה נכתבו, אלא  רק בתרגום הלטיני. נתחיל בטיפול ביילוד Averroes ממליץ למשוח את היילוד בשמן, בניגוד להמלצותיו של גאלנוס  הממליץ כי את היילוד יש למרוח במלח. לדעת  Averroes  בשמן ניתן להשיג אותן  התוצאות בדרכים נעימות יותר.


 


 Averroes ממשיך בבדיקת חלב האם, הנושא מופיע אצל רופאים רבים מימי קדם המתעניינים ברפואת התינוקות. לגבי איכות החלב יש ל Averroes רעיון מעניין:- מטפטפים טיפת חלב אם, על מראה או על  מתכת. יש להזיז  הלוך וחזור במהירות. כאשר טיפת החלב שומרת על מקומה וצורתה, אזי איכות החלב טובה. במידה והטיפה מתפשטת, כמו טיפת מים, האיכות ירודה, "ולא רצוי", הוא מוסיף "להפריע לכליות התינוק בחלב באיכות נמוכה". בדיקה דומה הייתה בשימוש משך מאות בשנים בשם "Nail test" – בבדיקה זו היו מטפטפים טיפת חלב על הציפורן של אצבע ובודקים את התנהגות הטיפה כאשר הזיזו את האצבע אנה ואנה במהירות.


 


גם נושא חוסר השינה ואי שקט בתינוקות מעסיק את הרופאים. מדכאת העובדה שלא מצאנו לתופעה זו פתרון משביעה רצון, על אף המאמרים הרבים הממשיכים להופיע בנידון. הטיפול המומלץ על ידי Averroes הוא, הכנת תמיסת חבישה –  fomentation  רוויה בשמן ורדים, שמן סגליות וחלב אם, ולכרוך אותה מסביב למצח והרקות של  תינוקות.                         


 


בין  המחלות שמעסיקות את Averroes נמצאים גם  שלשול, עצירות, עלייה בחום הגוף, עור יבש מלווה בחולשה, פריחות באזור החיתול, תולעים, בצקת, דלקת ברירית הפה, אבני כליות, אפילפסיה והפרעות בראייה.


 


בחודש הבא ובמשך מספר חודשים המדור יעסוק ברמב"ם החל בתולדות חייו וכלה במספר פרקים מספרי הרפואה שלו.     


כתיבת תגובה