מבזק: כאבי גב ופיזיותרפיה או פשוט להמשיך כרגיל…? מתוך jc 427, חינם-לכולם!!
תוצאות מחקר אקראי שפורסמו לאחרונה מעידות כי בקרב חולים הסובלים מכאבי גב,  פיזיותרפיה איננה עדיפה על קבלת ייעוץ והמלצה  להתמיד בפעילות נורמלית…


החוקרים כותבים כי פיזיותרפיסטים בשרותי הבריאות הלאומיים בבריטניה מטפלים בכ-1.3 מיליון בני אדם הסובלים מכאבי גב בכל שנה, אך קיימות עדויות מועטות בלבד בנוגע ליעילות הפיזיותרפיה השגרתית ולא קיימות כל עדויות בנוגע ליעילותם של טיפולים שונים כגון אלקטרו-תרפיה, טיפול בלייזר או טיפול באולטראסאונד.


הם מסבירים כי הקווים המנחים הבינלאומיים שונים אך, ממליצים באופן כללי על התמדה בפעילות וטיפול באמצעות פעילות גופנית בחולים הסובלים מכאב גב תחתון כרוני (הנמשך למעלה מ-12 שבועות) וחלקם אף מציעים שימוש בטיפול מניפולטיבי בעמוד השדרה במקרים של כאב גב תחתון אקוטי או תת-אקוטי.


במחקר רב-מרכזי זה השתתפו 286 חולים הסובלים מכאב גב תחתון במשך תקופה ארוכה מ-6 שבועות. הנבדקים חולקו באקראי לקבלת פיזיותרפיה שגרתית במהלך שנה או להשתתפות במפגש יחיד בן שעה עם פיזיותרפיסט שיכלול הערכה וייעוץ לשמירה על פעילות.


במסגרת הפיזיותרפיה היו הטיפולים השכיחים ביותר טכניקות תנועה איטית של מפרקי עמוד השדרה ב-104 (72%) מתוך 144 חולים, ותרגילי תנועות של עמוד השדרה הלומבארי ומתיחות של הבטן ב-136 חולים (94%).


כעבור 12 חודשים התקבלו נתוני מעקב אודות 200 (70%) מתוך 286 חולים. למרות שהחולים בקבוצת הפיזיותרפיה דיווחו על תחושה מרובה יותר של שיפור, לא הופיעו עדויות להשפעה ארוכת טווח של הפיזיותרפיה בתוצאות המדדים הספציפיים למחלה או המדדים הכלליים.


ההבדל הממוצע בשינוי בדרוג באינדקס Oswestry כעבור 12 חודשים היה 1.0%-  בלבד.


החוקרים מסכמים אפוא, למרות מס' מגבלות במחקר,  כי נראה שפיזיותרפיה שגרתית איננה יעילה יותר ממפגש אחד של הערכה וייעוץ עם פיזיותרפיסט. הם מסכמים כי תחושת החולה בנוגע לתועלת הטיפולית סותרת את התוצאות, והחשיבות הקלינית של ממצא זה מחייבת מחקר נוסף.


במאמר מערכת מצורף מצוין כי קבוצת הביקורת עדיין קיבלה מפגש בין שעה אחת שנתן ייעוץ בנוגע לשמירה על פעילות וכי קבוצת הפיזיותרפיה טופלה על-ידי 76 פיזיותרפיסטים שונים המשתמשים בטיפולים שונים.


עוד נכתב כי המחקר מראה רק כי תרומת מתן הפיזיותרפיה במסגרת שירותי הבריאות הכללית הינה מועטה בטיפול בכאבי גב, וכי יש לבחון ביתר תשומת לב אפשרויות טיפול אינדיבידואליות אחרות לפני הקביעה כי פיזיותרפיה בכללותה איננה מועילה בטיפול בכאבי גב. בסיכום נראה  כי לא קיימת תשובה חד-משמעית לשאלה העולה מן המחקר בנוגע לטיפול בכאבי גב,  המהווים את אחת הבעיות השכיחות והמטרידות ביותר בקהילה: האם יש לבחון מחדש את הקצאת המשאבים לטיפול פיזיותרפיה שאיננו יעיל ולהפנות אותם לשינוי אורח החיים של החולים ולמדריכי פעילות גופנית?הערת העורך: מכיוון שתלונות על כאבי גב הן שכיחות מאוד, המחקר הזה עשוי לסייע לנו במתן המלצה והדרכה מיידית למטופלים, עד ואם אשר יופנו להמשך בירור וטיפול: להתמיד בפעילות גופנית רגילה, אפשר לעודד שחייה, הקפדה על תנועות נכונות של כפיפה וכד'. נראה שלפי מחקר זה, התוצאות יהיו כלל לא רעות…


BMJ. 2004;329:694-695, 708-711


 


כתיבת תגובה