מבזק: טיפול אינטנסיבי (80 מ"ג) עם אטורבסטטין במטופלים עם מחלת לב כלילית מפחית אירועים קרדיווסקולרים באופן משמעותי בהשוואה לטיפול מתון (10 מ"ג ליום) (NEJM)/מתוך מגזין 437 JCמחקרים קודמים הראו כי הפחתת רמות כולסטרול LDL מתחת לרמה המומלצת כיום הנה יעילה בחולים עם סינדרום כלילי חמור. החוקרים העריכו פרוספקטיבית יעילות ובטיחות של הורדת רמות LDL מתחת ל-100 מ"ג לדציליטר בחולים עם מחלה כלילית יציבה (CHD).


10,000 חולים עם הוכחה קלינית ל-CHD ורמות LDL פחות מ-130 מ"ג לדציליטר  קיבלו באופן אקראי 10 מ"ג או 80 מ"ג אטורבסטטין   Atorvastatin)המוכרת גם בשמה המסחרי כליפיטור) ליום. החולים עברו מעקב של 4.9 שנים בממוצע. הממצא העיקרי שנבדק היה היקרות אירוע לבבי ראשון, המוגדר כמוות קרדיאלי מ-CHD, אוטם שריר לב לא קטלני, החייאה לאחר דום לב, או שבץ קטלני ולא קטלני.


רמות LDL ממוצעות היו 77 מ"ג לדציליטר בטיפול עם 80 מ"ג אטורבסטטין ו-101 מ"ג לדציליטר בטיפול עם 10 מ"ג אטורבסטטין. עליות ברמות אמינוטרנספראז כבדי היו 0.2% בקבוצת 10 מ"ג ו-1.2%  בקבוצת 80 מ"ג אטורבסטטין. אירוע ראשוני התרחש ב-434 חולים (שיעור של 8.7%) שקיבלו 80 מ"ג, בהשוואה ל-548 חולים (שיעור של 10.9%) שקיבלו 10 מ"ג אטורבסטטין, כלומר ירידה משמעותית אבסוטלוטית באחוז אירועי לב של 2.2% ו-22% ירידה יחסית בסיכון שהייתה אף מובהקת סטטיסטית . לא היו הבדלים בין הקבוצות בסה"כ תמותה.


החוקרים סיכמו איפוא שטיפול אינטנסיבי ב-80 מ"ג אטורבסטטין ליום בחולים עם מחלת לב כלילית יציבה מספק יתרונות קליניים משמעותיים מעבר לאלו שנותן טיפול מתון של  10 מ"ג ליום. יש לציין עם זאת ששיפור זה התרחש עם עלייה בשכיחות רמות אמינוטרנספראז.


במאמר המערכת בעיתון דנים העורכים בשאלה האם הגיע הזמן להוריד את יעד הכולסטרול בחולים עם מחלת לב יציבה מ-100 מ"ג לד"ל ל-70 מ"ג לד"ל (היעד המוגדר כיום ע"י ה-NCEP לחולים קרדיווסקולרים בסיכון גבוה). מסקנתם היא שעד שלא יינתנו עדויות מוצקות לבטיחות של השימוש במינון של אטורבסטטין 80 מ"ג ליום יש מקום לשקול באופן אינדבדואלי אצל כל חולה וחולה את התועלת בהורדת רמת הסיכון הקרדיווסקולרי מחד, לעומת העלאת הסיכון מאידך לסיבוכים לא קרדיווסקולרים.


 


Intensive Lipid Lowering with Atorvastatin in Patients with Stable Coronary Disease, John C. LaRosa, Published at www.nejm.org March 8, 2005 (10.1056/NEJMoa050461)   לתקציר 


 


 


Low-Density Lipoprotein Cholesterol in Patients with Stable Coronary Heart Disease — Is It Time to Shift Our Goals?, Bertram Pitt Published at www.nejm.org March 8, 2005 (10.1056/NEJMe058052)  , למאמר המערכת


 


הערת מערכת הג'ורנאל:


איננו יודעים כמה מכם מודעים לכך, אך בישראל של שנת 2005, גם לאחר ההרחבה הצפוייה של סל הבריאות עליה התבשרנו לאחרונה, הטיפול האינטנסיבי באטורבסטטין 40 מ"ג או 80 מ"ג אינו כלול עדיין בסל הבריאות. זהו מצב אבסורדי שכן ההנחיות הן להשיג יעדי LDL-C של מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל לפחות בחולים ברמת סיכון גבוה, יעדים שאצל חלק מהמטופלים לא ניתן להשיגם, אלא בטיפול אינטנסיבי במינונים גבוהים יותר של סטטינים פוטנטיים, כמו אטורבסטטין. האבסורד גדול עוד יותר מכיוון שאטורבסטטין 10 ו-20 מ"ג כן נכללים בסל, והמשמעות היא שבחולים בסיכון גבוה אפשרות הטיפול במסגרת הסל היא לרשום להם ליטול 2-4 פעמים ביום אטורבסטטין 20 מ"ג…. זה יוצא גם יקר יותר (לקופה ולמבוטח) גם פחות נוח ועלול לפגוע בהיענות החולים, ובכך גם כמובן לעלייה בסיבוכים קרדיווסקולרים, שגם להם כידוע עלות גבוהה, הן באספקטים כלכליים, וכמובן גם ובעיקר במישור  הבריאותי . יש לקוות שהעיוות הזה יתוקן במהרה, ומכאן, ממערכת הג'ורנאל קלאב,  יוצאת קריאתנו לתקן עיוות זה בהקדם.


 

כתיבת תגובה