דיכאון ומחלת לב כלילית , ה-Circulation , מתוך jc 440


 


מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת הקרדיולוגיט החשוב Circulation , הראה, כי מצב רוח דיכאוני וסמנים דלקתיים בדם, קשורים בהחמרה של  מחלת לב כלילית (CHD), בגברים אירופאים בריאים. המחקר שאב נתונים ממחקר ה- Epidemiological Study of Myocardial Infarction (PRIME), שכלל גברים בריאים בגיל העמידה, מבלפסט ומצרפת.


 


במחקר אספו החוקרים נתונים לגבי בדיקות דם של 335 מטופלים עם תעוקת חזה, אוטם לבבי לא קטלני או מטופלים שנפטרו כתוצאה ממחלת לב כלילית ו- 670 משתתפי בקרה.


 


החוקרים החשיבו מצב רוח דיכאוני כתוצאה שהתקבלה  ברבעון העליון במדד לדיכאון (Welsh depression subscale).


 


נמצא כי בממוצע, לגברים עם מצב רוח דיכאוני היה CRP גבוה ב- 46%, אינטרלויקין 6 גבוה ב- 16% ומולקולת היצמדות בין תאית 1 גבוהה ב- 10% בהשוואה למשתתפי הבקרה, ללא קשר לסטטוס, מאפיינים סוציאלים או גורמי סיכון קרדיו-ווסקולריים קלאסיים. ההבדל ברמות הפיברינוגן לא היה מובהק סטטיסטית.


 


החוקרים חישבו כי יחס הסיכון של מצב רוח דיכאוני ל- CHD היה 1.35. ולאחר התאמה של הנתונים לפי מאפיינים סוציאלים ולפי גורמי סיכון קרדיו-ווסקולריים, יחס הסיכון עמד על 1.50.


 


החוקרים הסיקו אפוא כי ישנו קשר מובהק בין מצב רוח דיכאוני ובין עלייה של סמנים דלקתיים, וכי מצב רוח דיכאוני קשור ב- CHD, גם לאחר התאמת הנתונים לפי סמנים אלו.


הערת המערכת: הנה כי כן אנו סוגרים כאן את המעגל שפתחנו כאשר הבאנו את הסקירה שקשרה בין פעילות גופנית לדיכאון.


 


אין ספק – נפש בריאה בגוף בריא אינה רק סיסמא – היא גם עובדה סטטיסטית מובהקת, והמסקנות והלקחים – ברורים.  


 


Contributions of Depressive Mood and Circulating Inflammatory Markers to Coronary Heart Disease in Healthy European Men. The Prospective Epidemiological Study of Myocardial Infarction (PRIME),  J. P. Empana, Circulation 2005;111:2299


 


 

כתיבת תגובה