הרפואה בראי ההיסטוריה: מחזור הדם הריאתי

בפעם  האחרונה שוחחנו על וזליוס,  אבי האנטומיה המודרנית.  את מקומו כמורה לאנטומיה בפדואה תפס  Realdo Colombo  שחי בין השנים 1510 ועד 1599. תגליתו החשובה,  מחזור הדם הריאתי. על  ידי ניסיונות הוא הראה שהדם זורם מהריאות אל הווריד הפולמונלי. "הדם" הוא כותב "זורם ב vena arteriosa   אל הריאות. שם הוא מתערבב באוויר ומשם הוא ממשיך אל הצד השמאלי של הלב. תיאור זה מופיע בספרו   De Re Anatomica  שיצא לאור בשנת 1557 לאחר שעזב את פדואה כדי ל?ל?מד אנטומיה ברומא.


 


כפי שקורה לא פעם בתגליות ובהמצאות, היה מי שהקדים את קולומבו אך לא זכה לפרסם את עבודתו במקום הנכון ובזמן הנכון.


 


Michael Servetus  רופא ספרדי  תיאר את תגליתו, מחזור הדם הריאתי, בספר תיאולוגי, ששמו Restitutio Christianismi.  ופרסום מידע זה נעלם מעיני הרופאים.


אנשי כמורה בלבד ידעו על תגלית זו שמשכה אליו את זעמה של הכנסייה. סרבטוס כתב "הדם זורם מהעורק הריאתי אל הווריד, בדרך ארוכה ובאותו העת הוא משנה את צבעו לארגמן. בתהליך זה הדם משתחרר מהגזים הרעילים אשר מתנדפים דרך הריאות." 


 


כידוע הכנסייה לא עוברה לסדר היום כאשר מופצות דעות מהפכניות בתקופה ההיא.. סרבטוס הואשם בכפירה על ידי   Calvin  ונשרף במוקד בעיר ג'נבה ב 27  באוקטובר 1553. יחד עמו נשרפו ספריו, אך למזלנו שלושה עותקים ניצלו וקיימים עד היום הזה.


 


על אף תגליות אלה, הערפול לגבי כוון זרימת הדם נמשך. הדעה שרווחה טענה כי הדם זורם  הלוך וחזור, לפי עיקרון שפל וגאות, כביכול. באותם ימים חקרו את תפקיד  המסתמים בוורידים. מחקרים אלה הכשירו את הקרקע  לתגליתו של מחזור הדם על ידי William Harvey.  Andrea Cesalpino   שחי בין השנים 1519 ועד 1603. לימד שהלב הוא משאבת הדם בגוף. אין זה מובן מאליו, כי דעתו של גאלנוס, שהכבד, הוא אשר דוחף את הדם  עדיין הייתה דיעה מקובלת.


 Cesalpino לימד שהדם זורם לאורך הוורידים והעורקים ומגיע לכל חלקי הגוף. אך כאמור,   הוא אינו מעלה את הקונצפט של מחזור הדם, ומשאיר לנו את הרושם כי גם הוא מאמין  בזרימה דו-כיוונית בכלי הדם.. 


 


בין מוריו של  Harvey  נזכיר את  Fabricius ab Acquapendente.  פבריציוס  ללא ספק תרם תרומה חשובה להבנת האנטומיה.  הוא עסק באנטומיה ואמבריאולוגיה. והתעניין באופן מיוחד במסתמי הוורידים. על סמך מידע זה הסביר Harvey    את מחסור הדם.  


  

כתיבת תגובה