איפוקרטס – הצגת מקרה: אבחנה מבדלת של Acanthosis Nigricans (מתוך JC 547)

אנו ממשיכים גם במהדורה זו בהצגת דוגמאות לגבי שימושים שונים במאגר איפוקרטס, אשר למנויי הג'ורנאל קלאב יש גישה חופשית ללא תשלום. את הפינה עורך ד"ר עמית עקירוב, ראש דסק החדשות באי-מד, על בסיס נסיונו האישי, נסיון של עמיתים ודוגמאות רלבנטיות. מומלץ למאזינים לעיין בסקירה המופיעה גם באתר שכן היא כוללת הצגת הטבלאות והעזרים מתוך איפוקרטס. 


הפעם מוצג המקרה שלהלן:


אישה בת 25 פונה לרופא המטפל בה בתלונות של התכהות של העור באזור הקפלים, בעיקר בחלק האחורי של צווארה ובבית השחי. היא מוסיפה כי בחודשים האחרונים עלתה כ-10 ק"ג במשקלה. בשאלות מכוונות החולה מאשרת כי במשפחתה מספר חולי סוכרת. הממצאים העיקריים בבדיקה הגופנית כוללים השמנת-יתר ניכרת, כמו גם רבדים היפר-פיגמנטריים, קטיפתיים, בבתי השחי, המתפשטים לגבה ולחלק האחורי והלטארלי של צווארה. בסמוך לאזורים ההיפר-פיגמנטריים מזהה הרופא פפולות קטנות.


בחשד ל-Acanthosis Nigricans עולה ההתלבטות כיצד להמשיך.


בכדי לוודא שצדק באבחנה, הרופא נכנס למאגר איפוקרטס ועורך חיפוש אחר Acanthosis Nigricans במאגר המחלות:


תוך זמן קצר הוא מגלה כי התמונה המוצגת באיפוקרטס, מתאימה לתמונה בחולה המתואר, ומחזקת את הסברה כי אכן מדובר ב -Acanthosis Nigricans ובהתלבטות כיצד להמשיך בבירור החולה, הרופא בוחן את הגישה האבחנתית באיפוקרטס :


וזו רשימת הבדיקות המומלצות:  1. בדיקת רמות סוכר בדם בזמן צום – בדיקת סקר להערכת תנגודת לאינסולין בחולים שמנים עם AN .

  2. CT בטן – יש לשקול בדיקה זו כחלק מבירור מקיף בחולים עם AN, ללא סיבה ברורה אחרת. חשוב בנוסף לחפש אחר ממאירות תוך-בטנית בחולים עם התפשטות מהירה ונרחבת ומעורבות של הריריות וכפות הידיים. לרוב מדובר בחולים רזים ולא-שמנים, ולרוב הם מעל גיל 40.

  3. ביופסית עור – אינה נדרשת במרבית המקרים. תבוצע כאשר אין מקור ברור באנמנזה ובבדיקה הגופנית.

 

כתיבת תגובה