מקרה איפוקרטס – בת 15 עם שיעור יתר, מתוך JC-575

בת 15 שנים, בריאה בדרך כלל, מתלוננת על שיעור-יתר (הירסוטיזם) אליו שמה לב מזה מספר חודשים ואשר התקדם לדבריה במהירות. בנוסף, היא מציינת היעדר וסת מזה כשלושה חודשים על אף וסתות סדירות מגיל 12 שנים, וכן אקנה ועלייה קלה במשקל. היא שוללת נטילת תרופות כלשהן לרבות גלולות למניעת היריון ושוללת קיום יחסי מין. ללא אשפוזים או ניתוחים בעברה. מדדיה החיוניים היו תקינים למעט ערכי ל"ד גבוהים לגילה, ובבדיקתה מלבד שיעור היתר ניכרות סטריות סגולות על גבי בטנה ורגליה.


רופא הילדים נעזר באתר איפוקרטס על מנת להזכר באבחנה המבדלת ובאלגוריתם אבחנתי אפשרי במקרים של הירסוטיזם.


  


האתר מספק סקירה ממוקדת ומעודכנת של המצב של שיעור יתר, לרבות פתופיזיולוגיה, אתיולוגיות אפשריות, גישה לחולה, ממצאים אנמנסטיים וממצאים בבדיקה גופנית, ובדיקות מומלצות.


   


בין הסיבות הנפוצות להירסוטיזם על פי האבחנה המבדלת המפורטת בסקירה, עולה האפשרות של תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS ), אולם זו נשללת באמצעות אולטראסאונד גינקולוגי. הרופא פונה שוב לסקירה בחיפוש אחר סיבות נוספות אפשריות לתמונה, הכוללת הירסוטיזם אשר התפתח מהר, אמנוריאה שניונית וסימנים קושינגואידיים (אקנה, סטריות, עלייה במשקל).


  


הממצאים הקליניים מתאימים לאחת האבחנות הנדירות והמדאיגות יותר מבין רשימת המצבים המוצעת- קרצינומה אדרנוקורטיקלית. בדיקות דם נלקחות לרבות פרופיל הורמונאלי אשר מדגים רמות גבוהות של אנדרוגנים, וסקירת CT של הבטן והאגן מדגימה גוש בבלוטת יותרת הכליה משמאל.


יש לציין כי קריאה מעמיקה יותר של הסקירה הייתה מעלה מלכתחילה הערה חשובה, לפיה התפתחות מהירה של שיעור יתר מעלה חשד לגידול של השחלה או האדרנל, וכי סימנים קושינגואידיים נלווים מכוונים לזה האחרון.


 


כתיבת תגובה