פאנל מומחים: עדכונים בטיפול בנוגדי קרישה בהשתתפות ד"ר בליקשטיין וד"ר חיים

אין ספק שאחד הנושאים ה"חמים" ביותר כיום ברפואה הוא הטיפול בנוגדי קרישה וזאת לאור כניסתם של תרופות פומיות חדשות לשוק (חלקן כבר נכנסו וחלק עוד בתהליך).


הכניסה לשימוש של התרופות נוגדות הקרישה הפומיות חדשות לוותה ב"רעש" תקשורתי גדול הן בקהיליה הרפואית, והן בקרב הקהל הרחב.   

 המטרות שלנו בפאנל מומחים זה ששולב במגזין ג'וראנל קלאב 606 , היו  לדון במה שודאי מעסיק רופאים רבים: אילו מטופלים יש מקום והגיון להעביר/להתחיל טיפול בתרופות החדשות, ואילו מטופלים אפשר ואולי אף עדיף להשאיר או אף להתחיל טיפול בקומדין ?  בכדי לבחון סוגייה זו ביקשנו מד"ר דורית בליקשטיין, המטולוגית ומומחית לקרישת דם, ומד"ר מוטי חיים , קרדיולוג ואלקטרופיזיולוג להשתתף בדיון חשוב זה.


בשלב הראשון התבקש הפאנל לעסוק בהבדלים בין  פרמטרים ומאפיינים שונים של הטיפול בקומדין מול התרופות החדשות , תוך התמקדות בפרמטרים הבאים:
  • משך התחלת הפעילות וזמן מחצית החיים

  • הצורך בניטור ובקרת ה –   INR  

  • התאמה אישית

  • הפסקת טיפול בחירום

  • חולים עם הפרעות בתפקודי כליות

  • היענות כללית

  • אינטראקציות עם תרופות ומזון

  • אפקטיביות במניעת שבץ

  • הסיכון לדימום

לאחר מכן הציעו המשתתפים את הקריטריונים והשיקולים לבחירת חולים מתאימים להעברה לטיפול בנוגדי הקרישה החדשים ו/או המשך או אף התחלת טיפול בקומדין. בלט הקונצנזוס ביניהם לכך שחולים המטופלים בקומדין שנמצאים ב-INR תראופוטי אשר "מסתדרים" עם קומדין צריכים להמשיך בטיפול זה.


 


ד"ר בליקשטיין הדגישה כי חשוב מאוד לבחור חולים שמתאימים לקריטריוני ההכללה של המחקרים שנעשו עם נוגדי הקרישה החדשים בהעדר מידע מספק על אלו שלא נכללו. כמו כן נראה שהייתה הסכמה בפאנל לכך שמה שנראה בתחילה כיתרון בולט של התרופות מהדור החדש , אי ביצוע בדיקות ניטור שוטפות, טומן בחובו גם בעיות קשות של ניטור והתאמת טיפול אישי. מאידך ד"ר בליקשטיין הדגישה כי ע"פ ההנחיות החדשות אפשר יהיה לבצע במטופלי קומדין "יציבים" בדיקות INR בתדירות נמוכה יותר (אחת ל-3 חודשים) , מה שייקל ועשוי לשפר גם היענות.


 


נדונו גם ההשלכות של מעבר משלב המחקרים הקליניים ל"עולם האמיתי" (שכללו מידע אודות אירועי תמותה על רקע דימומים , ועלייה בסיכון לאירועי אוטם שריר הלב תחת טיפול ב-dabigatran ) שהצביעו על כך שלא מדובר על "תרופות פלא" , ושהשימוש בהן לדעת משתתפי הפאנל צריך להיות סלקטיבי ושקול תוך בחינה קפדנית של היתרונות מול הסיכונים.  
 
לצפייה והאזנה לפאנל המומחים – נא להקליק כאן
 
הפקת הפאנל בחסות בלתי תלויה של חברת תרו


כתיבת תגובה