פאנל מומחים: סוגיות בטיפול בסוכרת באמצעות מעכבי DPP4 בהשתתפות פרופ' קרסיק וד"ר עולמי

מאת מערכת אי-מד


בפאנל מומחים זה בהשתתפות פרופ' אבי קרסיק, מנהל המכון האנדוקריני בשיבא תל השומר, וד"ר יעל עולמי, מומחית ברפואת משפחה וכאב משירותי בריאות כללית, דנו באספקטים שונים הקשורים לטיפול במעכבי DPP4 בחולי סוכרת סוג 2.


הדיון עסק במקומם של תרופות מקבוצת מעכבי ה-DPP4 בחולי הסוכרת כשבין המשתתפים הייתה הסכמה שקבוצת תרופות אלה יכולה להוות חלופה מתאימה כטיפול קו שני כתוספת למטפורמין לאחר כשלון בטיפול במטפורמין בלבד.


נדונו היתרונות המשמעותיים של הטיפול הן ביעילות בהפחתת משמעותית של המוגלובין A1C והן בנוחיות ובטיחות הטיפול ובהשפעה הניטרלית על משקל הגוף אשר מבטיחים גם היענות גבוהה.


כמו כן הציעו המשתתפים קריטריונים ושיקולים לבחירה בין מעכבי DPP4 לבין תרופות מקבוצת ה-GLP-1 , שבלט בהם בעיקר השיקול של הצורך בהפחתת משקל.


באשר להבדלים בין התרופות השונות השייכות לקבוצה, נאמר ע"י המשתתפים שההבדלים קטנים למדי, כאשר לרופא המשפחה יש אפשרות להחליט בהתאם לנסיונו האישי עם מטופליו.


עם זאת, נדונו ההשלכות האפשריות של המימצאים אודות הירידה בשונות רמות הסוכר כפי שנמצאה במחקר ב-VILDAGLIPTIN (גאלבוס) אך לא בתרופות האחרות מהקבוצה. הוערך כי לשונות גבוהה ברמות הסוכר עלולה לגרום לעלייה בסמנים דלקתיים וסיכון קרדיווסקולרי ולכן לתכונה זו של גאלבוס עשוייה להיות חשיבות קלינית, שיש כמובן לבחון אותם בעתיד גם קלינית.  


הודגש גם הצורך לבצע התאמות בטיפול ובמינונים בחולים עם סוכרת ועם הפרעות בתפקוד הכלייתי מחד, ומאידך להמשיך עם מטפורמין בשילוב עם DPP4 גם אם החולה לא הגיב היטב למטפורמין בשלב הראשון, כולל תופעות לוואי.


לסיום ביקשה ד"ר עולמי להעביר מסר חשוב לרופאי המשפחה לפיו אין צורך לחשוש מפני שימוש באינסולין בעת הצורך (בעיקר כשיש צורך בהורדה משמעותית של רמות סוכר) , טיפול שיכול להינתן גם לתקופת זמן מוגבלת.


לצפייה והאזנה לפאנל – נא להקליק כאן


התשדיר הופק בחסות בלתי תלויה של חברת נוברטיס

כתיבת תגובה