מומחים סביב שולחן עגול: מקומה של דנרבציה כלייתית בטיפול ביתר לחץ דם עמיד

בפאנל מומחים זה בהשתתפות פרופ' אהוד גרוסמן (מימין), מנהל מח' פנימית ד' בשיבא,  ופרופ' ויקטור גויטע (משמאל), מנהל היח' לקרדיולוגיה התערבותית בשיבא,  דנו במקומה, יעילותה ובטיחותה של טכנולוגיה חדשה המיועדת לטיפול ביתר לחץ דם (יל"ד) עמיד, דנרבציה כלייתית.

הדיון עסק בנקודות הבאות :

    • הגדרת יל"ד לצורך התוויה לטיפול בדנרבציה – כשלון להגיע לערכים של פחות מ-140/90 מ"מ כספית בבדיקות חוזרות כולל הולטר, וזאת לאחר לפחות שימוש במישלב של  3-4 תרופות ממשפחות חוסמי ACE או ARB , חוסמי תעלות סידן, ומשתנים, ושלילת גורמים אפשריים אחרים (אי היענות, תופעת לוואי לטיפול תרופתי אחר ועוד). בנוסף, עורקי הכליה צריכים להיות במצב תקין ללא נגעים וחסימות בכדי להבטיח בטיחות ויעילות הדנרבציה. שכיחות התופעה מוערכת לפי גרוסמן בעד כ-1%-2% מהמקרים.

 

    • אופי ובטיחות הפעולה – פרופ' גויטע תאר את הפעולה וניתן לצפות בראיון בסרטוני הצינתור וההדמייה, תוך שהוא מדגיש את הבטיחות הגבוהה של הפעולה.

 

    • תוצאות קליניות -פרופ' גרוסמן הציג את הנתונים הקליניים הידועים עד כה ואת שיעורי ההצלחה הגבוהים  בטיפול ובהורדת ערכי לחץ דם אך הביע גם הסתייגותו לשיטות המדידה בחלק מהמחקרים.

 

    • משמעויות קליניות ארוכות טווח – ההערכה היא, הגם שאין עדיין נתונים ארוכי טווח על השפעת הפעולה על תחלואה ותמותה, שההפחתה המרשימה של כ-30 מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי כפי שנצפתה במחקרים השונים תביא גם לירידה באירועי שבץ, אי ספיקת לב, אוטם שריר הלב ותחלואות נוספות הקשורות ליל"ד, ובעלייה בתוחלת החיים של מטופלים אלה. השערות אלה ייבדקו כמובן במחקרים ארוכי טווח המתנהלים כעת.

 

  • סל הבריאות –  להערכת המשתתפים, מצד אחד הטכנולוגיה עדיין חדשה וחסרים כאמור הנתונים הקלינים ארוכי הטווח של ההשפעה על תחלואה ותמותה בכדי לחייב הכללה מלאה בסל הבריאות כבר בשנה הקרובה. מאידך, עבור אותם מעט אנשים (ההערכה היא של כ-100-200 בשנה בלבד) שעבורם זהו הפתרון האחרון שנותר,  נראה לגרוסמן שצריך למצוא פתרון שיאפשר מתן הטיפול באמצעות דנרבציה , תוך בחירה סלקטיבית וספציפית של החולים המתאימים.  בהמשך, לאחר שההערכות על הירידה הצפוייה בתחלואה ותמותה יתממשו במחקרים ארוכי הטווח,  אין ספק לחברי הפאנל , גם לאור החיסכון הצפוי בעלויות הטיפול באירועים כמו שבץ, אי ספיקת לב וכד' מחד, וגם העלייה הצפויה בתוחלת החיים ובאיכות החיים של מטופלים אלה, שהטכנולוגיה תוכר כ-cost effective ותוכל להיכלל בצורה רשמית ומלאה בסל עבור המטופלים בהתוויה המתאימה.

 

לצפייה והאזנה בפאנל המומחים – נא להקליק כאן

 

הפאנל הופק בחסות בלתי תלויה של חברת מדטרוניק

כתיבת תגובה