הצגת מקרה ושימוש במערכת e-Med DDx : אישה בת 42 עם כאבי בטן ימנית וחום/מאת ד"ר עמית עקירוב

אנו מביאים כאן מקרה ראשון בסידרה של הצגות מקרה תוך שימוש בכלי העזר e-Med DDx . מידי כחודש נציג מקרה נוסף שבו נעשה שימוש באמצעות המערכת. נשמח לקבל התייחסות ומקרים גם מכם, מנויי האתר והמשתמשים במערכת ולפרסמם בפינה זו. לפניכם המקרה הראשון :

אישה בת 42, נשואה עם שלושה ילדים, ללא מחלות-רקע למעט השמנת-יתר, פונה לחדר המיון בשל תלונות על כאבי בטן ימנית עליונה מזה יומיים, בליווי חום עד 39.5 מעלות וצמרמורות. בעלה של החולה מציין כי חל שינוי בצבע העור של החולה, שקיבל ביממה האחרונה גוון צהבהב.

בבדיקתה החולה יציבה המודינאמית ונשימתית, עם רושם לצהבת בלחמיות, קולות הלב סדירים, ללא אוושות, כניסת האוויר לריאות טובה ושווה, ללא חרחורים או קריפיטציות. בבדיקת הבטן ניכרת רגישות משמעותית בבטן ימנית עליונה, המחמירה עם נשימה עמוקה.

בניסיון לבחון את האבחנה המבדלת במקרה הנ"ל, הוכנסו  ל-DDX  הפרטים הבאים: כאב בטן ימנית עליונה, צהבת וחום, באישה בטווח הגילאים 40-60.

לאחר לחיצה על Get DDX , מתקבלות התוצאות הבאות:

ניתן לראות כי האפשרות הראשונה, Ascending Cholangitis , עשויה להתאים למקרה הנ"ל, ומהצצה במידע אודות האבחנה באיפוקרטס עולה העמוד הבא:

בדיקת אולטרה-סאונד של הכבד ודרכי המרה מאשרת נוכחות הרחבה ניכרת של צינור המרה המשותף.  המטופלת הועברה להמשך טיפול בהתאם לאבחנה.

כתיבת תגובה