הרפואה בראי ההיסטוריה: בית הספר לרפואה בליידן (Leyden), הולנד.

עקבנו אחרי מרכזי הוראת הרפואה לאורך המדור הזה, החל ביוון, אחר כך ברומא, בסלרנו, בפדואה, במונפליאר  ובפריז.


בתחילת המאה ה -17 הגיע תורה של העיר ליידן שבהולנד.


בשנת 1575 המלך William of Orange  רצה לתגמל את העיר ליידן, מאחר ושנה לפני כן העיר עמדה בגבורה נגד התקפת הפולשים הספרדיים והדפה אותם.  המלך הציע לעיר לבחור באחת משתי הצעות.


אפשרות אחת – לקבל פתור ממיסים משך עשר שנים או, אפשרות שנייה- לזכות בהקמת אוניברסיטה בעירם. ומה בחרו אזרחי ליידן החכמים? הם בחרו באוניברסיטה. 


הבחירה שלהם הייתה מוצלחת. כי בעת ההיא הסטודנטים פסקו לנהור אל האוניברסיטאות של צפון איטליה  ושל צרפת וחיפשו אלטרנטיבה. האוניברסיטה שבליידן הייתה פרוטסטנתית מיסודה, אך המדיניות שלה הייתה לקבל סטודנטים של כל הדתות – כולל קתולים ויהודים. לעומת זאת חוק בל יעבור של האפיפיור אסר על האוניברסיטאות האיטלקיות לקבל סטודנטים שאינם קתוליים. חוק זה  היה בעוכריהן של האוניברסיטאות האיטלקיות. אוניברסיטת פדואה ניסתה לתקן את המצב על ידי הקמת אוניברסיטה נפרדת ללא קתוליים אך צעד זה לא מנע את רוע הגזירה. סטודנטים הגיעו ללידן מאנגליה, מסקוטלנד, מאירלנד ואפילו מארצות הברית – וכל זה לפני ארבע מאות שנה. באותם הימים השפה הלטינית עדיין הייתה השפה הבין לאומית של עולם האקדמיה ולכן השפה לא היוותה מחסום בפני סטודנטים מארצות אחרות. בין המורים הדגולים באנטומיה באוניברסיטה זו היו Francis de la Boe  המכונה גם Sylvius  ומוכר לנו מאחר והיה זה שתיאר את הפיסורה במוח הנקראת על שמו. אנטום דגול אחר בליידן היה Govert Bidloo אשר הוציא לאור אטלס אנטומי מפואר. כנראה האנטום האנגלי הנודע William Cowper  העתיק רבות מהתמונות של האטלס ללא רשות, דבר שלא ייעשה.


 


אחת הדמויות הבולטות בליידן הייתה זאת של פטר פאו (Peter Paaw) שחי בין השנים 1564 ועד שנת 1617. בנוסף לתפקידו כפרופסור לאנטומיה הוא גם ניהל את הגנים הבוטניים בעירו, עובדה הממחישה את קרבתה של הבוטניקה למדע הרפואה באותם הימים. הוא זה שייסד את בית הספר לרפואה בעיר ליידן. הוא עצמו חקר הבדלים במבנה עצמות הגולגולת בעמים שונים. הוא גם עבד כרופא והפגין אומץ רב כאשר טיפל בחולי מחלת הדבר בעת המגפה. הוא פרסם תיאור המחלה שהתפרסם לאחר מותו. ללא ספק הוא היה אחד המורים הדגולים בבית הספר לרפואה של ליידן. 


גם בארצות אחרות לימודי האנטומיה הלכו והתעצמו. באותה תקופה תיארו מספר אנטומים את הבלוטות, הצינורות או מבנים אנטומיים אחרים אשר נקראו על שמם והזכורים לנו משנות לימודי הרפואה הראשונות.  מדבר באנשים כגון Bartholin, Stensen, Wirsung, Brunner,Pacchione Peyer,Wharton   ו  Schneider.


בתחום הפיזילוגיה פעל בליידן Regnier de Graaf  שתיאר את הזקיקים בשחלה הנקראים על שמו עד היום הזה – the Graafian follicles..


בחודש הבא נדון בתיאוריות שונות לגבי פעילות הגוף שהיו מקובלות באותם ימים.   

כתיבת תגובה