איפוקרטס: הצגת מקרה – בחילות עם ירידה בתפוקת שתן, מתוך PJC-75

גבר בן 34, מתכנת מחשבים, מתאשפז בשל כאבי שרירים מפושטים, בחילות והקאות מזה כיומיים. בנוסף, הוא מציין ירידה בתפוקת השתן. כמו אחדים מבני משפחתו, סובל החולה מ-FMF , ונוטל בשל כך קולכיצין מזה כחמש שנים. בנוסף עבר ניתוח להסרת התוספתן כשהיה ילד. בדיקתו הגופנית מעלה בעיקר חולשת שרירים מפושטת, ובבדיקות המעבדה ניכרת היפרקלמיה משמעותית. בדיקת סטיק שתן חיובית לדם, אולם במיקרוסקופיה אין כדוריות דם אדומות.


בעקבות ממצאים אלו מעלים רופאיו חשד לרבדומיוליזיס. בחיפוש אחר אתיולוגיה אפשרית לכך הם שבים אל החולה ומשלימים את האנמנזה: החולה שולל טראומה או מאמץ גופני ניכר לאחרונה, לא סבל ממחלת חום או סימנים של מחלה זיהומית כלשהי הזכורה לו, ושולל בנוסף שינויים תרופתיים כלשהם- למשל, לא התחיל לאחרונה טיפול בסטטינים או בתכשיר אחר הידוע כעשוי לגרום לרבדומיוליזיס.


במקביל לטיפול בהפרעות האלקטרוליטריות ובמצבו הכללי של החולה, מבקש אחד מרופאיו להמשיך לחפש אחר הגורם לאירוע החריף בעטיו הגיע. הוא שב אל החולה להשלמת האנמנזה פעם נוספת, ושואל אותו אודות כל שינוי באורח חייו לאחרונה. לאחר שיחה ארוכה מתבררים מספר פרטים אודות שינויים שחלו בחייו של החולה: הוא מספר כי לאחרונה חש בדחק נפשי בשל לחץ בעבודה, וכן כי ניסה בחודשים האחרונים לשנות את הרגלי התזונה שלו, צמצם בצריכת הממתקים והמאפים והחל להרבות בצריכת ירקות, פירות ומיצי פירות.


הרופא נעזר באתר איפוקרטס על מנת לבחון את האפשרות של אינטראקציה תרופתית בין תרופתו הקבועה היחידה של החולה, קולכיצין, ובין תכשירים נוספים אותם יתכן ונוטל, לרבות תרופות מרשם ותרופות טבעיות שאולי התחיל להיעזר בהן בשל הדחק הנפשי עליו סיפר.


כשמבקש לבחון את האינטראקציות הבין-תרופתיות של קולכיצין ואת תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בתרופה, צד את עיניו הפרט הבא: קיימת אינטראקציה בין מיץ אשכוליות ובין קולכיצין. 


עם כיוון סמן העכבר על הכותרת של 'מיץ אשכוליות' צץ חלון ובו ההסבר להתייצגותו המיוחדת של החולה: בשל עיכוב המטבוליזם הכבדי של התרופה, השילוב של קולכיצין ומיץ אשכוליות עלול לגרום לעלייה ברמות התרופה בדם, ובעקבות כך לרבדומיוליזיס.


כתיבת תגובה