איפוקרטס – הצגת מקרה מתוך JCP-79

אנו מתחילים כאן בפינה חדשה בג'ורנאל שמטרתה להדגים מקרים של שימוש מושכל במאגר המידע של איפוקרטס, שאליו ישנה גישה חופשית למנויי הג'ורנאל קלאב.


את הפינה מכין עורך דסק החדשות באי-מד, ד"ר עמית עקירוב אשר יביא דוגמאות פרי נסיונו האישי, נסיון של עמיתים ודוגמאות רלבנטיות אחרות.


להלן המקרה הראשון, למאזינים נאמר שמומלץ להכנס לאתר ולעיין בסקירה שכן היא כוללת תרשימים והדגמות מתוך האיפוקרטס: 


 


גבר בן 18 שנים ממוצא יווני מתקבל לחדר המיון ומתלונן על בחילות, הקאות ושלשולים. אימו מסבירה כי הוא אכל צהריים במסיבה עם חברים ואף אחד מהאורחים האחרים לא חלה. החולה מספר כי הארוחה כלל אורז, בשר ושעועית אפויה. הוא שולל מחלות משמעותיות בעבר. הבדיקה הגופנית מגלה כי הבחור הצעיר מיובש, אנמי וצהבתי. בדיקות הדם מעידות על אנמיה עם ערכי המוגלובין סביב 5.1 גרם לד"ל, עליה בספירה הלבנה עם נויטרופיליה, עליה בערכי אוריאה וקריאטינין, והפרעה בתפקודי כבד. לא ניתן לאסוף שתן.


 


בחדר מיון מתחילים במתן נוזלים, ולאחר מכן עירוי של כדוריות דם דחוסות; החולה מפתח קוצר נשימה חריף, עם תמונה של בצקת ריאות בצילום חזה.  בעקבות ייעוץ נפרולוג, ניתן טיפול תוך-ורידי במשתנים, עם הכנסת קטטר שתן ואיסוף 30 מ"ל שתן. בבדיקת השתן נמצא ריכוז גבוה של אורובילינוגן וחלבון ועולה החשד כי מדובר בתגובה המוליטית בעקבות חסר G6PD.


 


אילו תרופות אסורות לשימוש בחולים עם חסר G6PD?


 


את התשובה לשאלה הזו ניתן למצוא בקלות ע"י חיפוש קל במאגר המחלות באיפוקרטס:


 


 


ולאחר מעבר קצר על האתיולוגיה ל-G6PD: 


 


ניתן להגיע לרשימת התרופות האסורות לשימוש בחולים עם חסר G6PD  המוצגות במלואן בכתבה עם חלוקה למשפחות תרופות ולרמת האינטראקציה (מוחלטת או אפשרית).


  

כתיבת תגובה