מקרה איפוקרטס: בן 64 עם כאבי בטן חריפים, מתוך PJC 80

כרגיל, נמליץ לכם לעיין במקרה זה המוצג באתר בו תוכלו גם לצפות בטבלאות ובתרשימים המוצגים בגוף הסקירה מתוך מאגר האיפוקרטס:איש עסקים בן 64 מתקבל למוקד בעקבות תלונה של כאבי בטן חריפים. מספר חודשים קודם לכן עבר בירור בעקבות תלונות של כאבי בטן כרוניים וירידה במשקל, אשר הוביל לאבחנה של קרצינומה של תאי הכליה (RCC ) מימין בעטיה מטופל כעת בתכשיר Sunitinib (סוטנט). בנוסף לכך, מטופל דרך קבע באספירין, וכן ב-Itraconazole (ספורנוקס), טיפול תרופתי מונע אשר הוחל בידי הרופא המטפל כשבועיים קודם לכן למניעת קנדידיאזיס בחלל הפה.


 


האנמנזה הראשונית מעלה כי כאבי הבטן הופיעו כיומיים קודם לכן, ולוו בבחילה ללא הקאות, וכן שלשולים ללא חום, וללא תלונות רלוונטיות נוספות. בבדיקתו הגופנית מתרשם הרופא מעור צהוב, מצב תזונתי כללי מעט ירוד, ובמישוש הבטן רגישות קלה ודיפוזית, ללא תפיחות בטנית, ללא גושים או הגדלת איברים וללא סימני גירוי צפקי. בדיקות דם ראשונות נלקחות לרבות ספירת דם וכימיה מלאה, אשר אינן מראות עלייה באנזימי הכבד או ממצא משמעותי אחר.


 


על אף התלונות השכיחות של כאבי בטן חריפים, בחילה ושלשולים, אשר יכולים בראש ובראשונה להתאים למחלה חריפה של מערכת העיכול, הרופא מוטרד מן הממצא המרשים של צהבת בעור. התפקוד הכבדי התקין על פי בדיקות הדם אינו מתאים לדלקת חריפה של הכבד ועל כן מחפש הרופא הסבר אחר לדיסקולורציה העורית.


 


בשל השילוב התרופתי שנוטל החולה, מחליט הרופא להיעזר באתר Epocrates , בו רושם את שלוש התרופות עליהן דיווח.
ההודעה הקופצת המזהירה מפני אינטראקציה בין-תרופתית אפשרית בין התכשירים Sunitinib ,  אותו מקבל החולה מזה מספר חודשים כטיפול אנטי-סרטני, ו-Itraconazole , התכשיר האנטי-פטרייתי אותו נוטל מזה כשבועיים, מדגיש כי השילוב של השניים עלול להגביר את הרמות בדם של זה הראשון, ועימן את הסיכון לתופעות הלוואי שלו.בהמשך, בודק הרופא את המידע הקיים אודות התרופה Sunitinib באתר.

תחת הקטגוריה של תופעות לוואי, נמצאת האזהרה הבאה, לפיה השימוש בתרופה דווח כקשור באירועים של דיסקולורציה צהובה של העור.

בעקבות מידע שימושי זה, ולאחר שלילת גורם משמעותי אחר המצריך טיפול לכאבי הבטן ולצהבת, משחרר הרופא את המטופל להמשך מעקב הרופא המטפל תוך המלצה לשקילה מחדש של מינוני התרופות האמורות.


כתיבת תגובה