מקרה איפוקרטס: אישה בת 40 עם כאבים בחזה, מתוך PJC 81

אנו מביאים כאן מקרה נוסף המדגים שימוש מועיל במאגר המידע של איפוקרטס.


 


לחדר המיון מובאת אישה בת 40 המתלוננת על כאבים בחזה וקוצר נשימה מיום קבלתה.  הכאבים הינם לוחצים באופיים,  ממוקמים בקדמת חזה שמאל, ומוחמרים מעט במאמץ, על אף שכמעט ולא משה ממיטתה לאור חולשה ניכרת משעות הבוקר.  בנוסף מציינת תחושה של דפיקות לב מהירות.  הכאב הוקל במעט לאחר נטילת אופטלגין.  מדובר באירוע ראשון מסוגו בחייה.  לדבריה, לא ידוע לה על יתר לחץ דם, סוכרת או היפרכולסטרולמיה.  כמו כן שני הוריה בריאים, והינה בת יחידה.


 


ברקע, ידוע על סכיזופרניה מזה כ- 15 שנים, מטופלת במסגרת הקהילה, כעת מקבלת תרופה יחידה בשם לפונקס (קלוזאפין) ומחלתה מאוזנת, לדבריה.


 


בבדיקתה – חום 38.7; דופק 122 לדקה; לחץ דם 112/71; סטורציה 98% באויר חדר; מספר נשימות 20 לדקה.


 


בבדיקת הלב – קולות לב מהירים ותקינים ללא אוושות, לב אינו מוגדל בבדיקה; בהאזנה לריאות – כניסת אויר טובה, ספק חרחורים עדינים מאוד בשני הבסיסים; בדיקת הבטן תקינה לחלוטין; לא נראה גודש ורידי צוואר; ללא בצקות פריפריות.


 


האישה מחוברת למסכת חמצן ולמוניטור, ונערכת בדיקת אק"ג במקביל לנטילת בדיקות דם הכוללות ספירת דם, כימיה מלאה וטרופונין.


 


בבדיקת האק"ג – סינוס טכיקרדיה ועליות ST דיפוזיות בחיבורי החזה ללא צניחות מקטעים רציפרוקליות.


 


הקרדיולוג התורן מעודכן במקרה, ובמקביל פונה הרופא התורן במיון לבדיקה קצרה אודות התרופה אותה נוטלת החולה באיפוקרטסבסקירה מהירה של תופעות הלוואי האפשריות של התרופה, נראה כי לפונקס עלולה לגרום למיוקרדיטיס, אי ספיקת לב, הפרעות קצב ואף מוות פתאומי.


 


בבדיקות הדם שנלקחו נמצא כי ספירת הדם, האלקטרוליטים, תפקודי הכליה ותפקודי הכבד תקינים לחלוטין, ערך הטרופונין שהתקבל הינו 0.9 נ"ג/מ"ל.


הרופא התורן מתרשם לאור סיפור המחלה, ממצאי הבדיקה הגופנית וממצאי בדיקות העזר שבוצעו כי קיים חשד גבוה למיוקרדיטיס, על אף שטרם נשללה תסמונת כלילית חריפה.


הרופא התורן מבקש לבדוק באתר איפוקרטס אודות אבחנת מיוקרדיטיס והניהול הראשוני במחלה.


 
הקרדיולוג התורן מעודכן והחולה מועברת ליחידת טיפול נמרץ לב

כתיבת תגובה