מקרה איפוקרטס – איך לעזור לדודה המודאגת מהעלייה במשקל של בן האחות ? PJC – 88

במהלך חגיגות מימונה עם המשפחה המורחבת, ניגשה לרופא צעיר קרובת משפחה  של החבר החדש של אחותו. הדודה שאלה בשלומו של הרופא, ואז, כבדרך אגב התעניינה בעיסוקו. לכשנוכחה לדעת כי אכן מדובר ברופא, שמחה הדודה ושאלה בחשש מה האם יוכל אולי לייעץ לה במקרה רפואי. הסתבר כי בן אחותה של אותה דודה מסורה, ילד חמוד מאד בן 10, נראה לאחרונה לדודה כי עלה במשקל באופן קצת חריג ועל כן היא מודאגת. לטענתה ההורים ושאר בני המשפחה הקרובה דווקא מאוד רזים והילד בן ה-10 פעיל ומשתתף בדר"כ בפעילוית ספורטיביות. לאחרונה ציינה הוא מתלונן על עייפות ועצירות ולכן היא מודאגת.


הדודה רצתה מאד לדעת האם התופעה מסוכנת, והאם יש לקחת את הילד לרופא מומחה. הרופא הצעיר, שאמנם היה מתמחה באורולוגיה, לא רצה לאכזב את הדודה. אמנם הרופא הצעיר  היה מודע כמובן לכך כי השמנת יתר בילדות מעלה את הסיכון לתחלואה ארוכות טווח, שעשויות לסכן את בריאותו של הילד בעתיד, אך הוא רצה להציג בפני הדודה המסורה גם את הסיכונים ארוכי הטווח וגם את האפשרויות היכולות להסביר את התופעה. הרופא שלף את אייפון 4 החדש שלו ונכנס לאתר איפוקרטס. בקטגוריה של מחלות מצא הרופא פרק שעוסק בתזונה, ובתוכו תת פרק שעוסק בהשמנת יתר בילדים. 

 


בקטגוריה של מעקב, מצא הרופא פרק אודות סיבוכים, המפרט באופן מסודר וברור את הסיבוכים האפשריים למצב זה של השמנה בילדים. בנוסף, עבור כל סיבוך מציין האתר את הסיכוי לפתח סיבוך זה, והאם מדובר בתופעה ארוכת טווח.
 


תמונה זו שהציג הרופא הצעיר לדודה אכן הובילה אותו אף להמליץ לה לטפל בבעייה ברצינות.


באשר לאבחנה המבדלת, כאשר הקליק הרופא הצעיר על Differntial   קיבל את האפשרויות הבאות :

 


ולדודה המסורה אמר : לאור זה שהוא מתלונן גם על עייפות ועצירות אני ממליץ שתפנו לרופא המטפל ותדונו איתו גם באפשרות של היפותרואדיזם. בדיקת דם פשוטה תוכל לתת תשובה אם מדובר בבעייה הורמונאלית שניתן בדר"כ לפתור בקלות….אין מילים לתאר את תודותיה של הדודה המסורה…כעת יכול היה הרופא הצעיר להתפנות לטעימת מופלטה…

כתיבת תגובה